Kasa fiskalna dla hoteli

Jak prowadzić ewidencję sprzedaży usług hotelowych i wynajmu? Kto powinien stosować drukarkę fiskalną, a komu wystarczy kasa fiskalna online? Które urządzenia są szczególnie godne uwagi?

Kasy fiskalne online dla hoteli i wynajmu

Od 1. stycznia 2021 każdy hotel, pensjonat, punkt usług noclegowych zobowiązany jest do korzystania z kas fiskalnych online. Urządzenia te umożliwiają sprawną pracę i bieżące raportowanie każdej pojedynczej transakcji do Centralnego Repozytorium Kas. Za pomocą sieci internetowej kasa przesyła do jednostki skarbowej nie tylko aktualną sprzedaż, ale również raporty okresowe oraz informacje dotyczące swoich usług serwisowych. Obsługa takich urządzeń jest z reguły prosta i ma ułatwić system raportowania. Tym, co leży po stronie przedsiębiorcy, jest jedynie zapewnienie im stałego dostępu do sieci. Istnieją 3 sposoby łączenia takich urządzeń fiskalnych z Internetem: połączenie kablowe, Wi-Fi oraz modułu GPRS-LTE. Dobierz do swojego hotelu rozwiązanie, które będzie adekwatne, do istniejącej w nim infrastruktury.

Kiedy kasa fiskalna, a kiedy drukarka fiskalna online?

Dla laików te dwa rodzaje urządzeń mogą działać podobnie, są między nimi jednak znaczące różnice, które sprawiają, że przeznaczone są dla innego typu przedsiębiorców.

Na kasę fiskalną wbijasz rodzaj usługi oraz należną kwotę, by ta wydrukowała rachunek. To idealne rozwiązanie dla małych firm, jednoosobowych działalności gospodarczych. Kasy fiskalne online w zupełności wystarczają w niewielkich pensjonatach, gospodarstwach agroturystycznych.

Drukarka fiskalna łączy się z komputerem i współpracuje z oprogramowaniem komputerowym, w którym znajduje się system rezerwacji, meldowania/wymeldowywania gości oraz zarządzania pokojami. Drukarka fiskalna online otrzymuje na bieżąco informacje od programu o dokonanej sprzedaży. Ułatwia to znacząco prace administracyjne, skraca pewne procesy, w tym raportowanie do organów skarbowych.

Hotele, punkty noclegowe, których funkcjonowanie opiera się na tego rodzaju programach komputerowych, zobligowane są do korzystania z drukarek fiskalnych online.

Ulga na zakup drukarki fiskalnej online dla obiektów hotelowych oraz wynajmu

Otwierając firmę, która będzie się zajmować sprzedażą usług noclegowych lub wynajmem, musisz wiedzieć, że rozpoczęcie ewidencji tego rodzaju transakcji pozwala Ci na uzyskanie zwrotu z urzędu skarbowego. Jest to kwota w wysokości do 700 zł na każde urządzenie, maksymalnie 7000 zł na pojedyncze przedsiębiorstwo.

Obowiązkowo konkretna drukarka lub kasa musi być zatwierdzona do użytkowania przez prezesa Głównego Urzędu Miar, mieć stałe oraz bezpieczne podłączenie do Internetu. Instalacja takiego urządzenia musi się odbyć w obecności serwisanta, a przedsiębiorca zobowiązany jest do zawarcia umowy serwisowej o regularnych przeglądach. Są one niezbędne, by fiskus akceptował jej działanie.

Jaką kasę lub drukarkę dla hotelu wybrać?

W obiektach noclegowych ważną kwestią jest niezawodność urządzenia. Gościom bardzo często zależy na czasie, wymeldowują się, gdy czeka taksówka, spieszą się na pociąg, samolot i musisz im zapewnić sprawną obsługę. Ważna jest także łatwa, intuicyjna obsługa i dobrej jakości wyświetlacz.

Bardzo fajnie sprawdzają się w takich miejscach urządzenia Ipos. Są wielofunkcyjne, pełnią funkcję kasy fiskalnej, drukarki i terminala płatniczego w jednym. Niewielkie rozmiary ułatwiają mobilność, a przy tym rejestrują sprzedaż i przyjmują płatność bezgotówkową jednocześnie.

Wśród drukarek fiskalnych, godnymi zaufania producentami są: Thermal xl2, bono, deon. Najlepsze kasy fiskalne dla małych przedsiębiorców to z kolei: link, nano II, mini, k10.

Drukarka Posnet Thermal XL ONLINE Lan https://kasyserwis.pl/produkt/posnet-thermal-xl-online-lan/ spełnia większość oczekiwań hotelarzy. Jest nowoczesna, ma wygodny wyświetlacz i umożliwia drukowanie grafik na paragonach, fakturach VAT i wydrukach niefiskalnych.

Wartą uwagi funkcją jest możliwość wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie, co sprowadza się do wystawienia tzw. faktury uproszczonej.