Kasa fiskalna dla klubu sportowego

Jaka kasa fiskalna sprawdzi się w klubie sportowym? Poznaj najlepsze rozwiązania.

Od 1.07.2021 roku we wszystkich klubach sportowych muszą się znaleźć kasy fiskalne online. Nowy system raportowania do fiskusa obowiązuje wszystkie siłownie, kluby fitness, a także inne podmioty umożliwiające pracę nad swoją kondycją fizyczną. Ustawa o podatku VAT dotyczy tych miejsc „wyłącznie w zakresie wstępu”, czyli normalnego użytkowania obiektu, korzystania ze znajdujących się w nim sprzętów (o ile służą głównym założeniom danego miejsca). Innymi słowy, ewidencja sprzedaży online obejmuje jednorazowe bilety wstępu, okresowe karnety, lecz już nie dodatkowe usługi instruktorskie.

Jaka jest różnica między kasą a drukarką fiskalną?

Klub sportowy ma obowiązek posiadania urządzenia fiskalnego pracującego w trybie online i przekazującego dane do Centralnego Repozytorium Kas. Taka drukarka fiskalna lub kasa na bieżąco wysyła informacje do organów skarbowych o przeprowadzonych transakcjach oraz planowanych przeglądach serwisowych.

Zacznijmy zatem od uświadomienia sobie, na czym polega działanie tych dwóch różnych urządzeń i dla kogo są przeznaczone.

Kasa fiskalna to doskonałe rozwiązanie dla małych przedsiębiorstw oraz pojedynczych usługodawców. Wystawiając paragon za jej pośrednictwem, należy podać rodzaj usługi oraz wysokość należności.

Drukarka fiskalna to z kolei urządzenie, które świetnie sprawdza się w większych firmach, gdzie operuje się systemem ewidencji klientów lub towarów. Funkcjonuje ona w sposób kompatybilny z komputerem. Otrzymuje informacje o sprzedaży z programu magazynowego. Drukarka fiskalna online znajduje swoje zastosowanie w klubach, w których działania administracyjne odbywają się w programie komputerowym. Ma to miejsce w przypadku siłowni prowadzących karnety oraz programy lojalnościowe

Jaka powinna być drukarka fiskalna dla siłowni?

Szukaj przede wszystkim urządzeń sprawdzonych firm, pewnych i niezawodnych. To bardzo ważne, by obsługa klientów przebiegała płynnie, bez zakłóceń. Godnymi zaufania markami wśród producentów drukarek fiskalnych są: thermal xl2, bono, deon.

Dobrym pomysłem są drukarki, umożliwiające wykonanie innych wydruków niefiskalnych np. pokwitowań lub bonów, a także te, w których istnieje opcja ustawienia wydruku logotypu firmy w nagłówku paragonu.

Podczas zakupu urządzenia do swojego klubu zwróć uwagę na to, czy dostosowane jest do współpracy z najpopularniejszymi programami sprzedażowymi, które mogłyby zostać u Ciebie wdrożone.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że istnieją 3 metody komunikacji urządzeń fiskalnych z CRK: połączenie kablowe, Wi-Fi, GPRS – LTE. Wybór rodzaju urządzenia ze względu na sposób łączenia się z CRK powinien być uzależniony od infrastruktury danego obiektu, by jakość komunikacji była jak najwyższa.

Drukarki fiskalne polecane do klubów sportowych

Malutka i bardzo poręczna drukarka o licznych możliwościach. Zajmuje niewiele miejsca i jest odporna na działanie zmiennych temperatur. Kopie paragonów zapisują się na zewnętrznej karcie pamięci, do której jest dostęp zarówno z poziomu drukarki, jak i komputera. Umożliwia drukowanie logo swojego klubu na paragonach oraz 10 wybranych grafik niefiskalnych.  Dzięki funkcji zagęszczania wydruku pozwala na oszczędność papieru, jej obsługa jest banalnie prosta i nie wymaga szczególnej uwagi.

Jest niezwykle mała jak na drukarkę stacjonarną. Umożliwia drukowanie kodów 2D oraz wydruków niefiskalnych. Możesz wybrać jedną z 4 dostępnych wersji wyświetlacza (standardowy na chorągiewce, podwieszany, wolnostojący lub wbudowany w pokrywę drukarki). Ten model drukarki oferuje zmianę waluty ewidencyjnej oraz możliwość zintegrowania jej z systemami videomonitoringu.

Pamiętaj, że jeśli dopiero otwierasz swój klub i będziesz rozpoczynać ewidencję sprzedaży online, przy zakupie drukarki fiskalnej przysługuje Ci zwrot z urzędu skarbowego w wysokości do 700 zł.