Kasa fiskalna dla gabinetu lekarskiego

Jakie cechy powinna mieć kasa fiskalna w gabinecie lekarskim? Na co zwrócić uwagę, wybierając urządzenie, by było maksymalnie funkcjonalne i estetyczne?

Zgodnie z ustawą, która weszła w życie z dniem 21.07.2021 roku, pracownicy medyczni świadczący usługi jako lekarze, stomatolodzy, zobowiązani są do stosowania kas fiskalnych online. Sprawdźmy, na czym polega działanie takich urządzeń, czym różnią się od tradycyjnych kas fiskalnych oraz jaka kasa fiskalna będzie najlepszym wyborem do gabinetu lekarskiego.

Co to jest kasa fiskalna online?

Kasy fiskalne online są urządzeniami o wysokim zaawansowaniu technologicznym. Wyposażone w dodatkowe funkcje ułatwiają pracę i zapewniają danym bezpieczeństwo. Najważniejszym usprawnieniem, z jakim spotykamy się w przypadku tych narzędzi, jest bezpośrednia wysyłka informacji o każdej sprzedaży do Centralnego Repozytorium Kas. Oznacza to, że zapis każdego rachunku przesyłany jest do informacji Krajowej Administracji Skarbowej. Fiskus otrzymuje w czasie rzeczywistym rachunki fiskalne, raporty dobowe, dokumenty niefiskalne, informacje o przeglądach serwisowych. Po stronie podatnika istnieje zapewnienie kasie stałego dostępu do Internetu, by mogła działać zgodnie z założeniem. Stosowanie innej niż spełniająca wszystkie wymogi drukarka fiskalna online w gabinecie lekarskim może Cię kosztować do 5000 zł kary.

Ulga na zakup kasy fiskalnej

Jesteś przedsiębiorcą, który dopiero rozpoczyna praktykę „na swoim”? Musisz wiedzieć, że przysługuje Ci ustawowa ulga na zakup kasy fiskalnej do swojego gabinetu. Wynosi ona 90% ceny kasy, maksymalnie do 700 zł. Ulga dotyczy wyłącznie lekarzy i stomatologów, którzy nie prowadzili wcześniej ewidencji sprzedaży swoich usług za pomocą kasy fiskalnej.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kasę fiskalną do gabinetu lekarskiego?

Niewielki gabinet lekarski generuje zupełnie inne wymagania względem kasy fiskalnej niż duża klinika. Z reguły urządzenie to nie potrzebuje licznych i skomplikowanych funkcji. Tym, co się liczy są przede wszystkim:

  • łatwa obsługa kasy fiskalnej,
  • możliwość szybkiej wymiany papieru,
  • niezawodność,
  • design.

Niezwykle istotne jest to, by lekarz mógł się skupić na swojej pracy, nie angażując zbyt mocno w procesy związane z wystawianiem rachunków i raportowaniem. Wygląd kasy fiskalnej nie dla wszystkich ma znaczenie, lecz otwierając nowy gabinet, aranżując jego wnętrze, z pewnością warto zwrócić uwagę na detale, w tym również to, jak prezentuje się takie urządzenie. Nowoczesny design kasy będzie idealnie pasować do przestrzeni zaaranżowanych zgodnie z najnowszymi trendami. Lekarze i stomatolodzy bardzo często wybierają białe kasy fiskalne lub w innych jasnych kolorach. Wyglądają one wówczas na higienicznie czyste i pasują do każdego wnętrza niezależnie od wystroju.

W przypadku lekarzy świadczących usługi na tzw. wizytach domowych istotną rolę odgrywać będzie także mobilność kasy fiskalnej online. W takim przypadku powinna ona być nieduża, lekka i poręczna o pojemnej baterii.

Modele kas fiskalnych online do gabinetu lekarskiego

Które z kas fiskalnych online dla lekarzy są szczególnie godne polecenia?

  • Elzab K10 ONLINE Gprs

Komfortowa w użyciu kasa fiskalna z dotykową klawiaturą https://kasyserwis.pl/produkt/elzab-k10-online-gprs/. Długo pracująca bateria, możliwość stosowania urządzenia nawet w zimowych rękawiczkach oraz wysoka odporność na działanie warunków atmosferycznych pozwala korzystać z niego nie tylko w gabinecie, ale i w terenie. Elektroniczna kopia paragonów pozwoli Ci na oszczędności, ograniczając liczbę zużytych rolek papieru.

  • Elzab K1 Slim ONLINE Wifi

Kieszonkowy model kasy fiskalnej nie zajmuje więcej miejsca, co telefon komórkowy. Wygodnie leży w dłoni i można ją obsługiwać nawet jedną ręką. Duży, kolorowy wyświetlacz z dotykową klawiaturą można z łatwością czyścić i odkażać podobnie jak ekran smartfona.