Kasa fiskalna dla kosmetyczek

Kasa fiskalna dla kosmetyczek – czy jest wymagana?

aniapromesBez kategorii

Zgodnie z aktualnymi przepisami, każdy przedsiębiorca, który prowadzi działalność w zakresie świadczenia usług kosmetycznych, ma obowiązek rejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej. Co to oznacza w praktyce? Otóż jeszcze przed wykonaniem pierwszej usługi należy zainstalować w salonie kosmetycznym kasę fiskalną lub zaopatrzyć się w urządzenie w wersji mobilnej, gdy działalność prowadzona jest z opcją dojazdu do klienta.

Usługi kosmetyczne a obowiązek kasy fiskalnej online

Dnia 1 lipca 2021 roku weszły w życie nowe przepisy, które nakładają na osoby świadczące usługi kosmetyczne obowiązek rejestrowania sprzedaży przy zastosowaniu kas fiskalnych online. Branża kosmetyczna zaliczona została bowiem do tak zwanych branż wrażliwych, a więc takich, w których istnieje wysokie ryzyko nieewidencjonowania sprzedaży. Kasy fiskalne online mają za zadanie usprawnić kontrolę oraz zmniejszyć luki w podatku VAT.

Kasa fiskalna dla kosmetyczek jest zatem wymagana i nie można w tym przypadku skorzystać ze zwolnienia związanego z nieprzekraczaniem limitu obrotów. Mówi o tym paragraf 4 ustęp 2 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Co ważne, kasa fiskalna u kosmetyczki musi być kasą online. Tego typu rozwiązanie zakłada stałe połączenie z internetem, dzięki czemu kasy automatycznie wysyłają na serwery Krajowej Administracji Skarbowej dane o wystawionych paragonach.

Nowe przepisy a kasa fiskalna u kosmetyczki

Nowe przepisy jasno wskazują na obowiązek posiadania przez kosmetyczki kas fiskalnych online. Co istotne, każda sprzedaż dokonana po 1 lipca 2021 roku powinna być ewidencjonowana już na nowej kasie. Jeśli więc w swoim salonie wciąż korzystasz ze starej kasy fiskalnej, powinna ona zostać niezwłocznie wymieniona. Jeśli natomiast planujesz rozpoczęcie działalności w branży kosmetycznej, pamiętaj o zaopatrzeniu się w kasę fiskalną online jeszcze przed dokonaniem pierwszej sprzedaży lub wykonaniem pierwszej usługi.

Kasa fiskalna dla kosmetyczek – warunki posiadania

Ponieważ kasa fiskalna dla kosmetyczek jest wymagana, a dodatkowo branża kosmetyczna została objęta obowiązkiem rejestrowania sprzedaży przy wykorzystaniu kas fiskalnych online, kosmetyczkom przysługuje prawo do ulgi na zakup kas. Niezależnie od tego, czy jesteś czynnym podatnikiem VAT czy też „nievatowcem”, możesz skorzystać z ulgi. Zgodnie z przepisami, ulga na zakup kasy fiskalnej online wynosi do 90% wartości netto kasy, jednak kwota ta nie może wynosić więcej niż 700 zł. Koszty poniesione w związku z zakupem kasy rejestrującej online należy odliczyć od podatku należnego.

Jaka kasa fiskalna do salonów kosmetycznych?

Kasa fiskalna dla kosmetyczek i salonów kosmetycznych to wybór, który powinien być podyktowany przede wszystkim rozmiarem prowadzonej działalności. Inne modele urządzeń są bowiem polecane dużym salonom kosmetycznym, a inna kasa fiskalna dla kosmetyczek będzie odpowiednia w przypadku jednoosobowych działalności, w tym w wariancie z dojazdem do klienta. Ponadto kasa fiskalna u kosmetyczki powinna być odporna na zanieczyszczenia powstające podczas wykonywania zabiegów czy działanie środków chemicznych. Często wyborem kosmetyczek są zatem kasy fiskalne z klawiaturą dotykową – takie rozwiązanie zapobiega między innymi przedostawaniu się zanieczyszczeń i pyłów do wnętrza urządzenia.

Jeśli w swoim gabinecie kosmetycznym dysponujesz ograniczoną powierzchnią lady, biurka czy recepcji bądź prowadzisz sprzedaż przy wykorzystaniu komputera lub laptopa, dobrym rozwiązaniem będą dla Ciebie drukarki fiskalne online. Z kolei mobilne kasy fiskalne będą doskonałą opcją, jeśli poszukujesz urządzenia przenośnego, niewymagającej podłączenia do prądu, za to możliwej do zastosowania w dowolnym miejscu i o każdej porze. Tego typu kasy są ponadto bardzo wygodne w transporcie.