Kasa fiskalna dla warsztatu samochodowego

Przepisy związane z obowiązkiem ewidencjonowania transakcji sprzedaży z wykorzystaniem kasy fiskalnej do dzisiaj nie są jasne i klarowne dla wszystkich przedsiębiorców. Właściciele warsztatów samochodowych i mechanicy prowadzący własną działalność także nie zawsze są świadomi tego, czy kasa fiskalna jest niezbędna do legalnego świadczenia usług klientom. Podpowiadamy, czy warsztat musi być wyposażony w kasę fiskalną i jak taka kasa powinna funkcjonować.

Kasa fiskalna w warsztacie samochodowym – obowiązek czy dobra wola przedsiębiorcy?

Kwestia prowadzenia działalności gospodarczej bez kasy fiskalnej jest niezwykle zawiłym tematem, głównie ze względu na szereg zwolnień podmiotowych, z których przedsiębiorcy chętnie korzystają, świadcząc swoje usługi bez wykorzystania kas fiskalnych. Czy takie zwolnienie obowiązuje także mechaników i właścicieli warsztatów samochodowych?

Rozporządzenie Ministra Finansów jest w tym obszarze jednoznaczne. Zgodnie z jego treścią warsztat samochodowy, bez względu na realizowany obrót ma obowiązek prowadzenia ewidencji z wykorzystaniem kas rejestrujących. Co więcej, w przypadku branży obejmującej mechaników, wulkanizatorów i właścicieli stacji paliw nałożony został dodatkowy obowiązek wdrożenia w swojej firmie kasy fiskalnej online, która umożliwia wygenerowanie elektronicznej kopii paragonu. Kasa online, będąca obecnie obowiązkowym elementem wyposażenia każdego warsztatu samochodowego łączy się z Centralnym repozytorium kas, co ujednolica proces przesyłania danych transakcyjnych i serwisowych do organów skarbowych.

Kasa i drukarka fiskalna to co innego – poznaj różnice

Zakup urządzenia rejestrującego wszystkie transakcje na szczęście nie jest skomplikowanym procesem, o ile już na samym początku zdamy sobie sprawę z różnic pomiędzy tradycyjną kasą a drukarką fiskalną. To właśnie te dwie grupy urządzeń są najpopularniejsze w warsztatach i prawidłowy wybór może wpłynąć na usprawnienie procesów ewidencjonowania transakcji w przedsiębiorstwie.

Kasa fiskalna to popularne urządzenie, które umożliwia bezpośrednie podanie informacji o wykonanej usłudze oraz kwocie należnej do zapłaty. Jest to idealne rozwiązanie dla mniejszych warsztatów i przedsiębiorców, którzy samodzielnie prowadzą swoją firmę. Kasy fiskalne są bardzo proste w obsłudze, co w dużej mierze determinuje popularność wykorzystania tego urządzenia w warsztatach samochodowych. 

W przypadku gdy warsztat wyposażony jest w systemy zarządzające procesami magazynowymi, lepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w drukarkę fiskalną, która zintegrowana z systemem automatycznie generuje dokument potwierdzający transakcje na podstawie edycji wykonanych w programie magazynowym. 

W jaki sposób kasa fiskalna łączy się z internetem?

Obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej online wiąże się z wieloma wątpliwościami dotyczącymi sposobu łączenia się urządzenia z internetem. Jak powszechnie wiadomo, w każdym warsztacie samochodowym znajduje się inna infrastruktura informatyczna, która nie zawsze umożliwia proste połączenie kasy z Wi-Fi. 

Na szczęście na stronie https://kasyserwis.pl/produkt/novitus-nano-ii-online-lan-wifi/ możemy znaleźć urządzenia wykorzystujące różne technologie łączenia się z Centralnym Repozytorium Kas. Najpopularniejsze są oczywiście kasy fiskalne, wykorzystujące bezprzewodowy internet Wi-Fi. W ofercie jednak nie brakuje alternatyw w postaci drukarek połączonych za pomocą tradycyjnego kabla, lub modułu GPRS-LTE. Wybór jest więc na tyle szeroki, że każdy warsztat samochodowy może zostać wyposażony w nowoczesną kasę online bez względu na to, jakie rozwiązania obecnie stosowane są w warsztacie. 

Jaką kasę online kupić do warsztatu samochodowego?

Wraz z wprowadzeniem obowiązku posiadania kasy fiskalnej w warsztacie samochodowym i innych przedsiębiorstwach, zwiększeniu uległ także asortyment oferowanych urządzeń transakcyjnych. Jaka kasa online będzie najlepsza dla warsztatu samochodowego?

Odpowiedź na to pytanie powinno zostać poprzedzone analizą naszych potrzeb oraz analizą warunków, które panują w samym warsztacie. Kasy fiskalne często traktuje się jako urządzenia delikatne, które nie powinny być narażone na niesprzyjające warunki. Na szczęście mechanicy samochodowi mogą dzisiaj postawić na bardzo wytrzymałe urządzenia, dodatkowo wyposażone w membranową klawiaturę, która skutecznie chroni przed pyłem oraz wszelkimi zabrudzeniami. Dodatkowo inwestycja w ciemną kasę ułatwi utrzymanie jej w czystości. Wybierając idealną kasę, warto także zwrócić uwagę na odporność urządzenia na różne temperatury. Nie zapominajmy także o kasie, która powinna pracować przez długi czas na baterii wewnętrznej. To zapewni nam wygodę korzystania bez ciągłego przypominania sobie o ładowaniu urządzenia. 

Kasa online dla warsztatu – dodatkowa ulga dla przedsiębiorców 

Czy obowiązek stosowania kasy fiskalnej dla mechanika powoduje wzrost kosztów prowadzenia działalności? Absolutnie nie, tym bardziej że każdy przedsiębiorca rozpoczynający działalność może uzyskać atrakcyjną ulgę na zakup kasy fiskalnej. 

Zgodnie z zasadami, ulga w postaci odliczenia może wynosić nawet 90% wartości zakupu z uwzględnieniem maksymalnej kwoty 700 złotych. A zatem wysokiej jakości urządzenie wyposażone we wszystkie funkcje ułatwiające proces ewidencji transakcji może być naszą własnością za naprawdę niewielką opłatą. Odliczenia możemy dokonać podczas składania deklaracji VAT za okres, w którym kasa została użyta po raz pierwszy lub w okresie następującym. Po poprawnym uwzględnieniu ulgi na kasę fiskalną, dodatkowe środki finansowe wpłyną na konto przedsiębiorcy.