kasy fiskalne bielsko biała, promes , kasa fiskalna wodzisłąw, monitoring, oprogramowanie

Obowiązek NIP nabywcy na paragonie

promes Bez kategorii Leave a Comment

Kolejne zmiany … tym razem w fakturowaniu na podstawie paragonu.

Od 1 września tego roku będą musiały zniknąć faktury na podstawie paragonów; przedsiębiorcy nie będą już mogli wystawiać faktur na podstawie tych potwierdzeń zakupu. Projekt  Ministerstwa Finansów został przyjęty przez Rząd. Przedstawione zmiany są przeciwdziałaniem z nieuczciwymi praktykami i uszczelnianiem VAT-u

Przypomnijmy, że każdy prowadzący działalność gospodarczą może na podstawie paragonu wystawić fakturę, w okresie 3 miesięcy od końca miesiąca, w którym doszło do transakcji zakupu towaru czy usługi, a to oznacza w praktyce, że ten czas to blisko 4 miesiące. Takie sytuacje prowadziły do tego, że przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na pozyskanych cudzych paragonach pozyskiwali faktury, podnosząc sobie koszty prowadzenia firmy, a tym samym, unikając wyższych podatków. Na podstawie tych faktur odliczali VAT, którego tak naprawdę nigdy nie zapłacili… Ministerstwo Finansów wskazuje, że taki zabieg generuje blisko 1,5 mld rocznie straty w budżecie państwa. Stąd decyzja: „Od 1 września wystawianie faktur na podstawie paragonu nie będzie już możliwe”.

Powyższa zmiana obowiązuje Przedsiębiorcę do tego, by od razu poprosić o wystawienie faktury. Ale….Pozostanie jeden wyjątek – fakturę na podstawie paragonu będzie można wystawić jedynie, jeśli na paragonie znajdzie się NIP nabywcy. Sam paragon z NIP-em nie będzie dowodem księgowym, który uprawnia do odliczenia podatku VAT, ani ujęcia danego zakupu w kosztach firmy.

kasy fiskalne , kasy bielsko, kasy rybnik , kasy fiskalne

Niedostosowanie  do nowych przepisów ….. będą kary dla obu stron…..

W sytuacji, gdy sprzedawca wystawi fakturę na podstawie zwykłego paragonu – kara w postaci kosztu zobowiązania podatkowego w wysokości 100% kwoty podatku VAT widniejącej na dokumencie faktury. Taką samą wartość zapłaci przedsiębiorca, który wykaże w ewidencji fałszywą fakturę.

Okres ochronny….

Przepisy co prawda wejdą w życie 1 września, ale na początku będzie obowiązywał okres ochronny. Dotyczył będzie jednak tylko paragonów wystawionych przed tą datą. Czyli na każdy paragon wzięty do 31 sierpnia 2019 r. przedsiębiorca będzie miał trzy miesiące na zgłoszenie się po fakturę. Jednak zakupione towary czy usługi od 1 września muszą na paragonie mieć wskazany NIP, by móc na nie wystawić fakturę. Nowe przepisy nie będą obowiązywać w przypadku sprzedaży zaewidencjonowanej przy wykorzystaniu kasy fiskalnej przed dniem wejścia w życie projektowanej ustawy.

Zmiana wewnętrznych procedur sprzedawców…

Od momentu wejścia w życie nowelizacji, to na sprzedawcach spocznie obowiązek zmiany wewnętrznych procedur i informowania o zmianach w prawie swoich klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *