Kasy fiskalne dla lekarzy - co warto o nich wiedzieć

Kasa fiskalna dla lekarzy – co warto wiedzieć?

promesBez kategorii

Kasa fiskalna w gabinecie lekarskim nikogo już chyba nie dziwi. To oczywiste, bowiem lekarze są zobligowani przepisami prawa do posiadania tego typu urządzeń i ewidencjonowania każdej transakcji, czyli świadczonych usług medycznych. Ustawodawca wprowadził jednak w tym zakresie pewne wyjątki. Dodatkowo, od niedawna obowiązują przepisy dotyczące szczególnego rodzaju kas będących urządzeniami pracującymi online. W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy, czy lekarz musi mieć kasę fiskalną, jakie istnieją w tym obowiązku odstępstwa i jakiego rodzaju urządzenia to właściwy wybór w prywatnej praktyce lekarskiej.

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej dla lekarza

Kiedy lekarz musi mieć kasę fiskalną? Odpowiedź jest w tym przypadku krótka i jednoznaczna, mimo istnienia pewnych wyjątków – zawsze, o ile prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczonych usług medycznych. Kasy fiskalne dla lekarzy reguluje m.in. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2018r. poz. 2519). Również wcześniejsze regulacje prawne jasno wskazują, że lekarze mają obowiązek ewidencjonowania sprzedaży już od pierwszej transakcji / pierwszego pacjenta, bez względu na ilość transakcji oraz ich wartość, czyli roczny obrót.

Kasa fiskalna dla lekarza musi zatem stanowić wyposażenie każdego prywatnego gabinetu lekarskiego. Co więcej, w tego typu urządzenie muszą zaopatrzyć się również lekarze odbywający wizyty domowe u pacjentów.

Od kiedy lekarze muszą mieć kasy fiskalne?

Kasy fiskalne w gabinetach lekarskich to obowiązek funkcjonujący od lat. Już w styczniu 2017 roku państwo nałożyło na lekarzy taką konieczność. Nowe przepisy wprowadzone w 2018 roku umożliwiły osobom prowadzącym prywatną praktykę lekarską jedynie opcję skorzystania – w niektórych okolicznościach – ze zwolnienia z posiadania kasy fiskalnej. Dodatkowo, od 1 lipca 2021 roku, urządzeniem koniecznym dla rejestrowania sprzedaży w gabinetach lekarskich są kasy fiskalne online.

Zgodnie z § 4 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia z 2018 roku, usługi medyczne świadczone na odległość, czyli przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość (telefon, internet), lub których rezultat jest przekazywany wyłącznie przy wykorzystaniu tych środków, nie muszą być rejestrowane przy wykorzystaniu kasy fiskalnej. W praktyce oznacza to więc, że lekarz świadczący usługi medyczne np. w formie teleporady, nie musi posiadać kasy.

Z drugiej jednak strony trudno wyobrazić sobie praktykę lekarską prowadzoną wyłącznie na odległość. Sytuacja sprowadza się zatem do tego, że każdy lekarz prowadzący działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług medycznych, musi mieć urządzenie rejestrujące realizowane transakcje. Za brak urządzenia spełniającego ustanowione wymogi (obecnie są to kasy fiskalne online) przewidziane zostały kary do wysokości 5000 zł. Brak przeglądu technicznego użytkowanej kasy to ryzyko kary w wysokości 300 zł.

Kasa fiskalna online dla lekarzy

Kasy fiskalne dla lekarzy on line to rozwiązanie, które obowiązuje od 1 lipca 2021 roku. Urządzenia tego typu – czyli właśnie online – to odpowiedź na konieczność usprawnienia przez fiskus kontroli nad realizowanymi transakcjami oraz zmniejszenie rozmiaru szarej strefy i nieewidencjonowanych sprzedaży uszczuplających państwowe wpływy z podatku VAT. Kasa fiskalna online jest stale połączona z internetem, a wszystkie informacje o zrealizowanych transakcjach natychmiast i bezpośrednio trafiają do Centralnego Repozytorium prowadzonego przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Obowiązek posiadania kas fiskalnych online (i wymiany kas tradycyjnych na urządzenia stale połączone z internetem) dotyczy szeregu branż, zaliczanych do tzw. wrażliwych, w tym m.in. usług prawnych, realizowanych w gabinetach kosmetycznych, czy też właśnie usług medycznych.

Jaka kasa fiskalna dla lekarza?

Kasa fiskalna w gabinecie lekarskim powinna być przede wszystkim wygodna w użytkowaniu, niezawodna i dostarczająca możliwości wykorzystania podczas ewentualnych wizyt domowych, czyli w tzw. terenie. Doskonale sprawdzają się w takim zastosowaniu mobilne kasy fiskalne – niewielkich rozmiarów urządzenia, które w przeciwieństwie do zaawansowanych urządzeń, jakimi są drukarki fiskalne, dedykowane są przede wszystkim mniejszym firmom.

W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór kas, które perfekcyjnie sprawdzą się w gabinecie. Poznaj zatem bliżej nasze propozycje, w tym obowiązkowe dla lekarzy kasy fiskalne online, i wybierz optymalny sprzęt dla swojej działalności. Dostarczamy rozwiązania renomowanych polskich producentów, kompleksowo – wraz ze skonfigurowaniem urządzenia oraz szkoleniem z jego obsługi. Do tego proponujemy profesjonalny serwis urządzeń.