Wszystko co musisz wiedzieć o kasie fiskalnej do taxi

Kasa fiskalna do taxi – wszystko, co musisz wiedzieć

promesBez kategorii Leave a Comment

Kasa fiskalna do taxi to rozwiązanie, którego wprowadzenie budziło sporo kontrowersji i wyraźną falę sprzeciwu. Ustawodawca uznał jednak, że wśród przedsiębiorców mogących skorzystać ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących nie będzie taksówkarzy. Wiemy zatem, jak przedstawia się obecnie sytuacja. Co jednak warto wiedzieć na temat kasy fiskalnej do taxi? Podpowiadamy.

Kasy fiskalne dla taksówkarzy – od kiedy są obowiązkowe?

Czy taksówkarz musi mieć kasę fiskalną? Jak już wspomnieliśmy na wstępie, kasa fiskalna na taxi to obowiązek. Mówi o tym §4 ust. 1 pkt 2b Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Przepis ten wskazuje dokładnie, że przedsiębiorcy świadczący usługi przewozu osób indywidualnych (nieprowadzących działalności gospodarczej) oraz ich bagażu taksówkami, zobowiązani są do posiadania kasy rejestrującej niezależnie od wysokości osiąganego obrotu.

Jak zatem widzimy, kasa fiskalna do taksówki to żadna nowość, a raczej konieczność istniejąca od kilku dobrych lat. Kwestia wprowadzenia takiego rozwiązania dla taksówkarzy wiązała się m.in. z zamiarem państwa w zakresie zwiększenia kontroli nad realizowanymi transakcjami oraz wyeliminowania nieewidencjonowanych sprzedaży uszczuplających państwowe wpływy z podatku VAT. Z tego tez powodu, kasy fiskalne do taksówek to obecnie urządzenia online.

Zakup kasy fiskalnej nie musi oznaczać dla przedsiębiorcy dużego wydatku. Przede wszystkim warto wspomnieć, że ceny kas fiskalnych do taxi są bardzo przystępne. Dodatkowo, taksówkarz może skorzystać z ulgi na zakup kasy. Możliwość ta dotyczy przedsiębiorców rozpoczynających ewidencjonowanie sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych (z ulgi nie skorzystamy, jeśli będziemy poszerzać działalność i dokupować nowe urządzenia lub wymieniać starą kasę na nowy sprzęt). Aby skorzystać z tego typu rozwiązania, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Kwota ulgi nie może z kolei wynosić więcej niż 700 zł.

Pamiętajmy, że kasa fiskalna dla taksówkarza wiąże się dodatkowo z obowiązkiem przechowywania (w okresie użytkowania urządzenia) książki kasy. W dokumencie tego rodzaju znajdują się wszelkie informacje na temat napraw, przeglądów serwisowych, czy raportów związanych z fiskalizacją kasy.

Kasa fiskalna online dla taxi

Kasa fiskalna w taxi to szczególny rodzaj kasy rejestrującej, przede wszystkim ze względu na konieczność połączenia urządzenia z taksometrem. W tym przypadku możemy sięgnąć po sprzęt nierozłącznie połączony z taksometrem lub po kasę połączoną za pomocą specjalnego złącza zabezpieczonego. Jak widzimy, uniwersalne urządzenie rejestrujące w tym przypadku nie zdadzą egzaminu.

Od 1 lipca 2021 roku kasa fiskalna dla taksówkarza to również urządzenie online. Ta jest stale połączona z internetem, a wszystkie informacje o zrealizowanych transakcjach natychmiast i bezpośrednio trafiają do Centralnego Repozytorium prowadzonego przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Jeśli planujemy zaopatrzyć się w urządzenie rejestrujące sprzedaż, musi to być zatem kasa fiskalna online. Tradycyjne, dotychczas użytkowane kasy powinny zostać wymienione na sprzęt stale połączony z internetem.

Musimy dodać, że obowiązków nałożonych na taksówkarzy w zakresie zaopatrzenia się w odpowiednie urządzenia jest więcej. Należy do nich także terminal płatniczy (w przypadku taksówek najlepiej sprawdzi się wygodny przenośny terminal płatniczy), który musi być udostępniony w miejscu świadczenia usługi, czyli właśnie w taksówce. Takie rozwiązania umożliwia dokonywanie płatności bezgotówkowych. Od 1 lipca 2022 roku użytkownik kasy fiskalnej online oraz terminala płatniczego ma obowiązek zapewnienia współpracy terminala i kasy.

Jaka kasa fiskalna do taxi?

Z pewnością najwygodniejsze i najprostsze w eksploatacji rozwiązanie dla taksówkarzy to mobilne kasy fiskalne, które można swobodnie podłączać do taksometru. Przykładem takiego urządzenia jest kasa fiskalna Elzab K1 Slim ONLINE Gprs, wyjątkowo poręczna i kompaktowa – swobodnie mieści się w dłoni, podobnie, jak smartfon. Z kolei Elzab Teta Taxi to kasa rekomendowana zastosowaniu głównie w taksówkach i współpracująca z dedykowanym taksometrem.

Kasy fiskalne do taksówek ma w swojej ofercie także marka Novitus. Polecanym modelem będzie tutaj m.in. Novitus Nano II ONLINE Lan Wifi, a także dedykowana taksówkarzom profesjonalna kasa Novitus Vega Taxi E. To urządzenie płynnie współpracujące z taksometrem (wszystkie modele dostępne w Polsce), możliwe do zamontowania w dowolnym miejscu w samochodzie, a przy tym wyposażone w prostą w obsłudze technologię wydruku.

Dodaj komentarz